Obecnie obserwujemy wszechobecną w mediach dyskusję na temat sytuacji „frankowiczów”, tj. osób posiadających kredyty zaciągnięte we frankach. Jednym z jej elementów jest kwestia opłacalności ogłoszenia upadłości konsumenckiej takich osób. Wprawdzie upadłość konsumencka w świetle znowelizowanych ostatnio przepisów staje się uprawnieniem dłużnika, dającym mu szansę na oddłużenie, to jednak należy zadać sobie pytanie, czy w tej sytuacji ogłoszenie upadłości będzie opłacalne?

Aby odpowiedzieć na pytanie należy sięgnąć jak zwykle do stery finansowej. Kluczową w tym przypadku jest świadomość, że przeprowadzenie upadłości konsumenckiej nie jest bez kosztowe. Złożenie wniosku to koszt 40-tu złotych, jednak, co do zasady koszty prowadzonego postępowania zaspokajane są z masy upadłościowej. Wprawdzie, jeżeli majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów, tymczasowo lub trwale pokrywa je skarb Państwa. To jednak pamiętajmy, że w skład masy upadłości wejdzie nasz dom czy mieszkanie, które zostanie prawdopodobnie zlicytowane na poczet posiadanego zadłużenia. Patrząc na utratę własnego lokum należy wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli stracimy mieszkanie czy dom w zamian otrzymamy sumę pieniędzy, która ma nam pozwolić na wynajęcie mieszkania „w tej samej lub sąsiadującej miejscowości”. Należy również dodać, iż dłużnik będąc konsumentem nie ma obowiązku składania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i nie ciążą na nim żadne terminy z tym związane.

Jak widać z tak krótkiego przykładu w każdej sprawie jest wiele wątków i zmiennych, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze drogi, na jaką się zdecydujemy. Jednak tracąc możliwość spłacania kredytu i nie widząc możliwości dojścia o porozumienia z Bankiem nie należy sprawy zostawiać licząc, że sama się rozwiąże. Jest to sygnał mówiący, że warto poradzić się specjalisty, by znaleźć rozwiązanie, które zapobiegnie spirali zadłużenia. Często rozwiązaniem jest sprawna, pozbawiona emocji negocjacja z Bankiem, ale innym może być wszczęcia procedury upadłościowej.

Mariusz Tywoniuk

O Mariusz Tywoniuk

Prezes Zarządu Kancelarii Prawnej GM Consulting i Dyrektor Placówki Oświatowej Centrum Kształcenia Kadr Optimum CG, jednocześnie Prezes Zarządu Optimum CG Sp. z o.o. Absolwent Katedry Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Wydziału Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Pierwsze doświadczenia nabyte w Wydziale Przestępczości Gospodarczej Komendy Stołecznej w Warszawie. Od 1998r. realizuje projekty wdrożeniowe w zakresie przekształcenia i reorganizacji podmiotów gospodarczych - głównie spółek kapitałowych, audytów związanych z: bezpieczeństwem należności, proceduralizacją działań windykacyjnych, realizacją procesów naprawczych, przekształceniowych i restrukturyzacyjnych, oraz szeroko pojętego doradztwa prawno-ekonomicznego. Stale podnosi swoje kwalifikacje w zakresie prawa, ekonomii, rachunkowości, zarządzania i ekonomii społecznej uczestnicząc w wielu kursach zawodowych i szkoleniach, a także konferencjach krajowych i międzynarodowych. Członek Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych.